HOME  Opuszczone miejsca  Inne wyprawy  Nowe  Kontakt  Linki  UrebxZone   

Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań

Kościółek został wybudowany został latach 1930 - 1931 jako pomocniczy kościół katolicki parafii w Chojnicy. W 1930 r. erygowano kaplicę publiczną p.w. św. Trójcy a w 1931r. kaplicy tej nadano charakter kościoła pomocniczego (sukursalnego).

Władze niemieckie, po zajęciu Polski, podjęły decyzję o powiększeniu obszaru poligonu w Biedrusku poprzez wcielenie do niego w 1943 roku Łagiewnik, Glinna, Chojnicy, Glinienka i Okolewa. Do kościoła w Chojnicy mogli uczęszczać tylko mieszkańcy powiększonego poligonu.

Kościół p.w. Św. Trójcy w Morasku, czynny był do czerwca 1941 r., a później został zamieniony na magazyn sprzętu wojskowego i materiałów sanitarnych.

Nabożeństwa oraz siedziba parafii w Chojnicy zostały w roku 1945 przeniesione do przyznanego parafii protestanckiego kościoła wybudowanego w 1907 roku w Morasku. Nowy kościółek był z kamienia i cegły, jednonawowy, z jedną wieżą, przejął on funkcję kościoła chojnickiego oraz jego wezwanie - ścięcia św. Jana Chrzciciela.

Galeria: Ruiny kościoła p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicy


Po dawnej parafii w Chojnicy pozostał na poligonie pusty kościół - bez parafian i bez księdza - stopniowo, nieużywany i nie konserwowany, zamienił się w ruinę. Jest tam także także stary, parafialny cmentarz. W latach 70-tych władze komunalne miały zamiar ekshumować ciała osób tam pogrzebanych a szczątki przewieźć na cmentarz komunalny w Poznaniu. Jednak dzięki protestom mieszkańców, Gminnego Komitetu FJN oraz poparciu Komendy Poligonu Biedrusko cmentarz pozostał i co roku - dzięki staraniom Ks. Proboszcza - parafianie mogą uporządkować groby i uczestniczyć w nabożeństwie żałobnym - Galeria: Ruiny kościoła p.w. Ścięcia Św. Jana Chrzciciela w Chojnicy

Poniżej zdjęcia pozostałości kościoła pomocniczego p.w. Św. Trójcy w Morasku

1 2
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_01
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_02
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_03
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_04
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_05
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_06
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_07
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_08
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_09
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_10
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_11
Opuszczony kosciół na Morasku, Poznań - opuszczony_kosciol_na_morasku_12
Na tej stronie znajdziesz zbiór zdjęć z moich wypraw do miejsc opuszczonych i zapomnianych. Poza galerią zdjęć znajdują się tu także, najciekawsze informacje o odwiedzanych przezemnie obiektach oraz najważniejsze dane z ich historii. Jeśli intersują Cie opuszczone fabryki, zapomniane cmentarze, ruiny, nieczynne szpitale, stare pałace i dworki to strona www.urb-ex.pl jest właśnie tym czego szukałeś.
Partnerzy:
Wybrane galerie: Dawne zakłady ziemniaczane w Luboniu - Magazyn Dawne zakłady ziemniaczane w Luboniu - Syropiarnia Opuszczone kasyno oficerskie w Biedrusku, Poznań Opuszczony biurowiec Metalchemu w Opolu Opuszczone więzienie w Piotrkowie Dawny cmentarz ewngelicki Ruiny kościoła w Chojnicy Ruiny zakładów chemicznych TONSIL Opuszczona fabryka głośników Ruiny opuszczonej fabryki amunicji (część I) - tajemnicze zbiorniki Kozubnik - kurort widmo
fotoksiążka Mapa strony ALL IMAGES © chris at urb-ex.pl